Elite Screens ER110WH1 Sable Fixed Frame Projection Screen (110 inch 16:9 AR)
Elite Screens Inc.
  • Fixed frame screen is designed for todays 720p and 1080p home cinema projectors
  • Black velvet surface with 2.36" aluminum frame
  • Highly versatile CineWhite 1.1 flat tensioned screen material
  • Standard black backed screen material eliminates light pentration
  • Available diagonal sizes from 92", 100", 106", 110", and 120" in 16:9 HDTV format
  • Technical Information-Diagonal Image Size-110":Technical Information-Screen Size-54" Height x 96" Width: Technical Information-Screen Fabric-CineWhite: Technical Information-Front Projection-Yes: Technical Information-Aspect Ratio-16:9